Akupunktura za vreme trudnoće
Već više od 3000 godina tradicionalna kineska medicina promoviše negu žena za vreme trudnoće i oporavka nakod porodjaja. Danas, terapija akupunkturom za vreme trudnoće postaje popularna širom sveta i koriste je lekari kineske medicine i specijalno obučene babice u zemljama kao što su Danska, Engleska, Francuska, Holandija, Norveška, Ševedska, Sjedinjene Američke Države, Australija i Novi Zeland. Dok sam živela u Americi, imala sam prilike da radim sa trudnicama u mojoj privatnoj praksi kao i da pružam akupunkturu za vreme porodjaja u porodilištima. Za vreme trudnoće, većina lekova nije dostupna, tako da je akupunktura odličan izbor za česte smetnje koje se javljaju kao što su: bolovi u ledjima i kukovima, glavobolje, muka, anksioznost, poremećaj varenja, insomnija, žgaravica….Žene koji su imale spontane pobačaje mogu imati koristi od terapije akupunkturom za vreme trudnoće.
Akupunktura je takodje efikasna kod beba koje su karlično okrenute. U idealnom slučaju, terapija za karlično okrenute bebe se radi od 34. do 35. nedelje, ali može biti korisna i pred sam kraj trudnoće. U ovakvim slučajevima se koristi tehnika koja se zove “moksibustija” i koja uključuje zagrevanje akupunkturnih tačaka specijalnom biljkom.
Akupunktura se koristi za efikasniji porodjaj. Tri do četiri nedelje pre određenog roka porodjaja može se započeti sa tretmanom za pripremu karlice i grlića materice. Posle toga sledi jedan tretman nedeljno dok porodjaj ne započne. Istraživanja iz Nemačke su pokazala da akupunktura pomaže da aktivna faza porodjaja bude efikasnija i kraća. Novozelandska studija sa babicama je pokazala da žene koje su koristile akupunkturu nekoliko nedelja pred porodjaj imaju smanjeni rizik za korišćenje medicinske intervencije, uključujući medicinsku indukciju i carski rez.
Akupunktura je efikasna alternativa medicinskoj indukciji porodjaja. Ako beba “kasni” tj. trudnoća se prenese 7 do 14 dana, akupunkturom se može stimulisati indukcija porodjaja. Kada sam se ja poradjala sa mojim sinom, medicinska indukcija oksitocinom nije uspela da pokrene porodjaj. Jedna od medicinskih sestara u porodilištu mi je rekla: “Čekajte, pa Vi radite akupunkturu! Zašto sebi ne uradite terapiju? Puno puta sam videla da se porodjaj pokrene posle akupunkture”. Pošto uvek u tašni nosim igle za akupunkturu, sa malo muke (zbog ogromnog stomaka) uspeh sebi da izbockam tačke za indukciju porodjaja. Sat vremena posle terapije, moj sin se “katapultirao” iz mog tela.
Trudnoća nije bolest i većini žena nisu potrebne nikakve intervencije. Medjutim, ako žena oseti neke uobičajene tegobe za vreme trudnoće, akupunktura je nežna, sigurna i proverena tehnika koja može biti od velike pomoći. Ako imate pitanja o trudnoći i akupunkturi, ne oklevajte da nas kontaktirate.
Uzdravlje!
- Cardini F, Weixin H. (1998). “Moxibustion for correction of breech presentation”. Journal American Medical Association. 280:1580-1584.
- Kubista E, Kucera H. (1974). On the use of acupuncture in the preparation for delivery, Geburtshilfe Perinatol; 178(3):224-9.
- Betts D, Lenox S ( 2006) Acupuncture For Prebirth Treatment: An Observational Study of its use in Midwifery practice. Medical Acupuncture. Vo 17 No 3
- Gaudernack L, Forbord S, Hole E. (2007) Acupuncture administered after spontaneous rupture of membranes at term significantly reduces the length of birth and use of oxytocin. A randomised controlled trial. Midirs Midwifery Digest. Vol 17, No 2.
- Hantoushzadeh S. Alhusseini N. Lebaschi A. (2007) The effects of Acupuncture during Labour on Nulliparous Women: A Randomised Controlled trial. Australian and New Zealand Journal of Obstetrics and Gynaecology. 47:26-30
- Chung UL J.( 2003) Effects of LI 4and BL 67 Acupressure on Labour Pain and Uterine Contractions in the First Stage of Labour. Nurs Res. 11(4):251-60