akupunktura

Da li je akupunktura sigurna?

Ako ste razmišljali o tome da probate akupunkturu ali Vas je strah zaustavio ovaj članak je za Vas.  Potpuno razumem strah od nepoznatog a posebno ako neko pokušava da Vam ubode iglice u telo.  Akupunktura je izuzetno sigurna tehnika dokle god idete kod nekoga koji zaista zna kako da je koristi i ima adekvatan trening za to.  Kod nas u Srbiji, na žalost ne postoje škole za akupunkturu.  Većina ljudi koja se bavi akupunkturom su lekari klasične (zapadne) medicine koji su imali minimalan trening od nekoliko sati trajanja.  Samo zato što je neko završio medicinski fakultet, ne znači da ume da se bavi svim vrstama medicine.  Kineska medicina je veoma drugačija vrsta medicine od zapadne i zahteva poznavanje kineske medicinske teorije i dijagnostike.  Samu tehniku ubadanja akupunkturinih iglica može bilo ko da savlada za nekoliko nedelja, ali znati tačno koje tačke ubosti i kada zahteva godine marljivog učenja (pet godina da budem tačna).  Takodje je važno znati koliko duboko i pod kojim uglom ubadati iglice da ne bi došlo do povrede unutrašnjih organa.  Dok je u svetu korišćenje akupunkturinih igala za jednokratnu upotrebu standard, kod nas se često koriste jedne te iste igle a nekada bez adekvatne sterilizacije (potapanje u alkohol nije adekvatna sterilizacija!).  Nepotrebno je da napomenem da korošćenje igala koje nisu adekvatno sterilisane može da dovede do infekcija kao što su hepatitis C.  Ako se odlučite da probate akupunkturu, uvek pitajte gde se osoba obučavala i da li koristi igle za jednokratnu upotrebu.  Igle za jednokratnu upotrebu se odmah posle korišćenje bacaju u biohazardne kontejnere i nigde se ne čuvaju.  

Ako ste imali sreće da dodjete do osobe koja je zaista završila kinesku medicinu i zna šta radi onda je rizik od akupunkture zaista minimalan.  Nedavni kumulativni pregled studija objavljen u Britanskom Medicinskom Žurnalu ispitao je učestalost neželjenih efekata akupunkturom u više od milion tretmana. Prema dokazima iz ovih studija, procena rizika od ozbiljnog neželjenog događaja sa akupunkturom iznosi 0,0005% na 10,000 tretmana i 0,0055% na 10,000 pojedinačnih pacijenata.  Autori studije su zaključili da rizik ozbiljnih događaja koji se javljaju u vezi sa akupunkturom je vrlo nizak, ispod rizika od mnogih uobičajenih medicinskih tretmana. 

Učestalost blažih nuspojava tokom akupunkture takođe je relativno mala. U studiji od 230,000 pacijenata koji su prosečno imali 10 terapija akupunkturom, 8,6% je prijavilo da ima najmanje jedan štetan efekat. Uobičajeni neželjeni efekti bili su krvarenje (obično dodje do kapi krvi ako se ubode krvni sud) ili hematome (podliv krvi) (6,1% pacijenata, 58% svih štetnih efekata), bol (1,7%) i pospanost (0,7%).

Da bi se to perspektivno pokazalo, pregled više od sto dvostruko slepih ispitivanja placebom kontrolisanih, izvestio je da je 19% onih koji su primali placebo doživelo neželjene efekte, sa višim stopama nakon ponovljenog doziranja i kod starijih osoba. Ovo sugeriše da placebo (davanje šećernih tableta) može da izazove više nuspojava nego akupunktura!  

Nadam se da ćete posle ovog članka sakupiti hrabrosti da probate akupunkturu ili barem pozovete ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja.

Uzdravlje!

Izvor:

https://journals.sagepub.com/home/aim

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19420954/

Comments Off on Da li je akupunktura sigurna?